Deney ve Gözlem Çalışmaları

İşlediğimiz derslerde  konuları pekiştirmek için bir takım yöntemler kullanılabilir. Tarih ve coğrafya derslerinde haritaları kullanırken , matematikte test çözme pratiği yaparız. Sayısal derslerden biri olan  fen bilgisi dersinin konularını daha iyi anlamak için yaptığımız deneylerdir.

Deney Nedir?

Deneyler ,bilimsel bir gerçeği göstermek, bir yasayı doğrulamak, bir varsayımı kanıtlamak amacıyla yapılan işlem olarak nitelendirebiliriz.Sitemizde yer verdiğimiz  fen bilgisi konuları için  deney ve gözlem çalışmaları isimli kategorimizi öğrencilerimiz ile buluşturuyoruz. Fen konularını daha iyi anlayacak ve anlatılan  konuları  bilinç altınızda somutlaştıracaksınız.

Sitemizde yer verdiğimiz  deneyleri  şöyle bir hatırlayalım;

Akciğerlerin Çalışması Deneyi

Vucudumuzu Tanıyalım ünitesi içerisinde yer alan alt başlıklardan olan akciğerlerimizin omurgalı canlılar için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.Akciğerimizin Ana görevi atmosferdeki oksijeni kan dolaşımına nakletmek ve dolaşımdaki karbondioksiti atmosfere çıkartmaktır. Evet bizim için önemli  peki işlevini nasıl gerçekleştiriyor. Düşündüğünüzde  nasıl birşey hayal ediyorsunuz. Düşündüklerinizi somutlaştıracak  harika bir deneyin yapılışını sizlerle paylaştık.  Gerekli malzemeler ve  deneyin yapılışını okuduktan sonra  kendiniz bu  deneyi uygulayabilirsiniz.

Basit Bir Elektirik Devresi Deneyi

Elektirik ünitesine geldiğimizde  elektiriğin nasıl bulunduğunu , elektirik devresinin nasıl çalıştığı , çevremizde bulunan elektirikli eşyaların çalışmasındaki mekanizmaları  daha önceki derslerimizde işlemiştik. Bu ünitenin öne çıkan deyneyleri arasında olan elektirik devresi yapımıdır.Peki ya elektirik devresi nedir?

Üretecin bir ucundan diğer ucuna elektrik yüklerinin hareketini sağlayan kesintisiz iletken yola “elektrik devresi” denir.

Elektirik devresini bir çoğumuz yapamayacağımız gibi düşünürüz sanki zormuş gibi gelir. Ama öyle  püf noktaları vardır ki elektirik devresini kolayca yapabiliriz bizde deneyin  yapılışı ile size  yardımcı olacağız. Bizin sizden istediğimiz sadece  basit bir  elektirik devresi tek ampulu çalıştırabilmeniz.

Geçmişten günümüze kadar bir çok tartışmalara yol açmış konulardan birisi  havanın ağırlığı var mıdır , yok mudur ? sorudur. Bir çok bilim adamı bunu araştırmış ve değişik görüşler ortaya atmıştır.
Farklı deneyler  , ilginç  çalışmalar yapıp  havanın ağırlığının varolduğunu kanıtlamışlardır.
Hava, başta azot ve oksijen olmak üzere çeşitli gazlardan oluştuğuna ve bu gazlarda atomlar ve moleküller, onlar da proton, nötron, elektron gibi kütleli madde parçacıklarından oluştuğuna göre, demek ki havanın kütlesi var…
Çim Adam deneyi bu zamana kadar yapılmış en  komik ve eğlenceli  deneyler arasında yer alsa gerek :)
Her çocuk hayatında kesinlikle bir çim adam yapmış veya satın almıştır.
Çim Adam deneyindeki amaç , bitkilerin hava , su , ışık toprak gibi doğal kaynaklara  ihtiyacı olduğunu belirtir.
Sizde çim adam yapmaya ne dersiniz? Yukarıdaki linke tıklayarak  ilgili bölüme aktarılacaksınız.
Deneylerimiz bu verdiğimiz örnekler ile sınırlı kalmıyor.